Recenze

„Tentokrát jsem si vybral ke zkoumání kytaru Sigma Guitars s poměrně dlouhým a složitým názvem OMMRC-1STE. Jak se ale brzy dozvíme, každé jednotlivé písmenko a číslice mají svůj přesný smysl a pomáhají nám k orientaci v bohaté nabídce modelů.“

„Teď se pustíme do šifry mistra Leonarda, tedy do názvu kytary OMMRC-1STE. OM znamená Orchestra Model, tedy kytara s menším tělem oproti referenčnímu Dreadnoughtu, korpus je zde více probraný v pase a i luby bývají cca o 15 – 20 mm nižší. Hmatník bývá u OM širší, než je u westernových kytar běžných 43 mm. Tento tvar těla vyhledávají především ti hráči, kteří nechtějí objímat mohutný Dreadnought a více jim vyhovuje středový zvuk bez dunivých basů. MR představuje madagaskarský palisandr, ze kterého má kytara luby a zadní desku (dřevo je vrstvené, nikoli masivní). Tento krásný exotický materiál se úspěšně používá jako plnohodnotná náhrada brazilského palisandru, který, ač je považován za akusticky nejlepší dřevo na výrobu hudebních nástrojů, se díky svému umístění v seznamu CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin) smí používat jen ve velmi výjimečných případech. Nicméně již teď se ozývají hlasy pesimistů, že i madagaskarskému palisandru zvoní hrana a v budoucnosti ho čeká osud jeho brazilského kolegy. C je výkroj, neboli „cutaway“, sloužící pro lepší přístup k vyšším polohám na hmatníku. Je pravděpodobné, že jeho přítomnost trochu ovlivňuje výsledný zvuk nástroje, ale to jsou věci do jisté míry subjektivní a elektroakustická kytara má i jiné možnosti, jak udělat zvuk podle vlastních představ a potřeb. 1ST znamená příslušnost do 1ST-Series (Sigma Guitars má těchto skupin pro westernové kytary rovných deset) a zároveň v tomto případě informuje, že na kytaře je povrchová úprava v provedení lesklý lak. E pak znamená, že se jedná o elektroakustický nástroj.“

„Při popisu nástroje bych s dovolením začal od hlavy. Ta je tvarově jednoduchá a proporcionálně velmi podobná originálu. I logo se nezapře a Sigma je v tuto chvíli jediný výrobce, který má dovoleno tuto optickou shodu oficiálně užívat. Mahagonový krk má běžný oválný profil, přiznám se, že mi více sedí krk s náznakem trojúhelníkového profilu, ale výrobce zvolil tento profil. Jak už bylo řečeno, hmatník je mírně širší a na kostěném nultém pražci má 44,5 mm, to je o 1,5 mm více proti standardu. Toto pohodlí pokračuje až na kobylku, kde je na kostěném sedlovém pražci rozteč „éček“ příjemných 57 mm. S tím vším správně koresponduje i šípovitost krku, kdy šířka hmatníku na 12. pražci je 57,5 mm a struny jsou tedy v rozumné vzdálenosti od okrajů a nedochází při hře k jejich smekání. Krk je rovný jako když střelí, geometrie sesazení krku a korpusu je naprosto správná a i pražce mají celkem dobrou úpravu. Orientační značky jsou perleťové, kulaté, běžné a funkční. Zabroušení okrajů pražců je sice poněkud symbolické, o zaleštění těchto míst nemůže být řeč, ale subjektivně to při hře problémy nečiní. Palisandr hmatníku je tmavý, skoro jednobarevný a dřevo je málo porézní. Výrobce uvádí menzuru 645 mm, osobně dávám přednost definici menzury jako dvojnásobku vzdálenosti mezi 0. a 12. pražcem, což v tomto případě činí 640 mm.“

„Korpus má několikavrstvé lemování horní i spodní desky, kde je dominantní silná bílá plastová lišty doplněná na horní desce ještě střídavě proloženými třemi černými a dvěma bílými tenkými proužky a bílá linka rozděluje i zadní desku v místě spojení obou polovin. Poměrně výrazné je i zdobení okolí rezonančního otvoru v podobě soustředných kruhů různého průměru. Příjemným sladěným doplňkem je i kolík na uchycení popruhu, který je rovněž bílý s černým terčíkem. „Pickguard“ je plastový, černý, standardního tvaru, kterému se říká „Drop Shape“. Přední masivní rezonanční deska je vyrobena ze smrku Sitka (Picea sitchensis), je to běžně používaný kvalitní rezonanční materiál charakteristický širokým dynamickým rozsahem a nekompromisní artikulací tónů. Madagaskarský palisandr (Dalbergia maritima) pod lesklým lakem vypadá opravdu krásně a pohled na plochu zadní desky dýchá exotikou a působí až uklidňujícím dojmem. Kobylka je tradiční palisandrová a lá Martin a bílé kolíky s černým terčem vhodně doplňují příjemný look nástroje. Sedlový pražec má kompenzaci pro jednotlivé struny a v oktávách nástroj ladí ukázkově.“

„Uvnitř je kytara provedena tradičně hezky a čistě, olubení, špalky, žebra atd., vše je bezvadně sesazeno a i když se jedná o vnitřek nástroje, i pohled dovnitř napoví o vysoké kvalitě výroby. To platí v ještě větší míře pro vnější provedení, které je prakticky bezchybné. Nástroj je poměrně těžký, váží 2 240 g, ale něco přidávají součásti ekvalizéru a 9V baterie, a především jde vyšší hmotnost na vrub kompaktním mechanikám Sigma, které váží skoro půl kila (konkrétně 456 g). Ani lakem se nešetřilo, na otevřené póry zapomeňte, všude je lesk jako blesk a co se laku týká, méně by tady asi bylo více. I když se jedná o elektroakustický nástroj, kde se více než v jiných případech předpokládá hra ve stoje s nástrojem pověšeným na krku, je však cca dvě a čtvrt kila hmotnost vyhovující.“

„Předzesilovač Fishman Isis+ je jednoduchý, ale funguje a ovládá se dobře. Díky malému počtu ovládacích prvků umístěnému v rozumné vzdálenosti od sebe není žádný problém cokoli zmáčknout, nebo něčím otočit. Korekce (tady pouze hloubky a výšky) mají dobrý zdvih, hlasitost funguje jak má a ladičkou, i když to není žádný zázrak, nakonec kytaru také naladíte bez větších problémů. Port pro baterii je umístěn na spodním lubu a není proto nutné při její výměně povolovat struny. Snímání je provedeno pomocí piezoelektrického snímače umístěného pod sedlovým pražcem kobylky.“

„Zvukovou stránku nástroje je třeba posuzovat ze dvou pohledů, a to jak kytara hraje akusticky a jaké jsou jejích přednosti, možnosti a limity při hře přes kombo. Akusticky hraje nástroj dobře, ne výborně, ale dobře. Bytelná konstrukce elektroakustiky spolu s tělem OM a nižšími luby působí, že o dunění jako u dreadnoughtu si můžeme nechat jen zdát, basy jsou sice hlasité, ale obsahují spíše vyšší harmonické kmitočty. Naopak středy a výšky ukazují, kde je silná stránka kytary, tady pěkně cinká a hraje živě a radostně. Nelze si nevšimnout ani znatelně dlouhého dozvuku (sustain). Po zapojení do komba nástroj ožije, jako když nastartujete motor a přestanete jet na volnoběh, hlasitost jednotlivých strun je vyvážená, nic nehouká, neprská, zvuk je příjemně perkusivní s jasnou čitelností jednotlivých tónů. Dohmat i výška strun nad 12. pražcem byly dobře nastaveny již od výrobce, takže hra na tuto kytaru nečiní žádné problémy a je dokonce velmi příjemná. Zesílení zvuku obvykle nekompromisně odhalí nedostatky v ladění i celkového nastavení nástroje, tady je ale vše vyřešeno a kytarista se může věnovat jen své hudbě bez nutnosti svádět souboj se svým nástrojem.“

Sigma Guitars OMMRC-1STE stojí podle ceníku 13 990 Kč, ale ve velikosti OM a 000 (velmi podobné) nabízí Sigma Guitars opravdu velký výběr akustických a elektroakustický variant s cenami začínajícími cca od 7,5 tis. Kč, takže opravdu každý, kdo ví, co chce a velký hřmotný Dreadnought není zrovna jeho šálek čaje, se bude při výběru cítit jako ryba ve vodě. Doporučuji.“

-Ing. Pavel Schinkmann-

Facebook Twitter Google+ Pinterest

vlajka cz vlajka pl vlajka sk